Minden idők legnagyobb beruházási rekordját érte el Magyarország a korábbi csúcsteljesítmény megduplázásával
2024. 01. 15.
A 2023-as esztendő újabb mérföldkő a magyar beruházásösztönzés történetében tekintettel arra, hogy a pozitív döntésben érintett működőtőke-beruházások összesített értéke meghaladta a 13 milliárd eurót. A 2022-ben elért 6,5 milliárd eurós rekord ezzel megduplázódott köszönhetően az összesen mintegy 209 pozitív projektnek. Ezek közül 69 volt kiemelt működőtőke-beruházás 11,8 milliárd euró fölötti értékben. Éves szinten a létrejövő új munkahelyek száma több mint 30%-kal, 19.692-re emelkedett, ami minden idők legjobb adata. Ahogy Joó István, a HIPA vezérigazgató rámutatott, a kimagasló eredmények elsősorban az ázsiai befektetők aktivitásának tudhatók be, akik a teljes beruházási volumen közel 82%-áért, illetve az újonnan létrehozandó munkahelyek kétharmadáért felelősek. Az ágazati bontás szempontjából a járműipar és az elektronika megkérdőjelezhetetlen fölénye továbbra is alapjaiban határozza meg a működőtőke- befektetési környezetet.
A magyarországi befektetésekre vonatkozó sarokszámok a tavalyi évet tekintve példátlan mértékű befektetői aktivitásról tanúskodnak. A 2023-as eredmények minden szempontból kiemelkedőek 2022-höz képest. Éves szinten a beruházási volumen 6,5 milliárd euróról 13 milliárd euróra megduplázódott, a bejelentett projektek száma még ennél is dinamikusabban nőtt, az újonnan létrehozandó munkahelyek száma (19.692) pedig szintén jelentős, 30%-os növekedést könyvelhetett el. Még soha ennyi új munkahelyről nem született döntés éves szinten.
A 209 projektből 69 tekinthető kiemelt működőtőke-beruházásnak, ezek összértéke meghaladta a 11,8 milliárd eurót. A fennmaradó közel 1,2 milliárd euró értéket képviselő 140 projekt a Kormány Gyármentő Programjához köthető, amelynek célja az energiahatékonyság fejlesztésére és a saját megújuló energiatermelési kapacitások létrehozására irányuló beruházások támogatása.
Ezen rekord számok elsősorban a keleti befektetők, azaz Kína, Dél-Korea és Japán magas fokú aktivitásának tudhatók be, amelyek beruházásai a beáramló FDI közel 82%-át, míg az újonnan bejelentett munkahelyek 67%-át teszik ki. Összesen 19 projekt köthető ezen országokhoz.
– mondta Joó István.
Csak a kínai vállalatok több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget, 8 projekt keretében. Kína így 2020 után ismét a legnagyobb beruházó lett Magyarországon. Dél-Korea végzett a második helyen a beruházási volumen rangsorban közel 2 milliárd euró értékű összbefektetéssel, megelőzve Németországot és az Amerikai Egyesült Államokat.
Az ázsiai dominanciával párhuzamosan az FDI rangsor arról is tanúskodik, hogy nyugati partnereinkkel továbbra is szoros a kapcsolat. Németország hozta a legtöbb projektet (18), és ezzel minden negyedik kiemelt működőtőke-beruházás köthető hozzá, míg az Amerikai Egyesült Államok e tekintetben ugyancsak remekelt, 8 projekttel zárva. A két ország együttesen az összes új munkahely nagyságrendileg 20%-ának létrehozásában vállalt szerepet. Rajtuk kívül az Egyesült Királyság, Dánia, Franciaország, Japán és Svájc járult hozzá jelentős mértékben a kiemelkedő átfogó eredményekhez. A magyar vállalatok ugyanakkor az ötödik legtöbb befektetést hajtották végre.
Ami az ágazati bontást illeti, a járműipar és az elektronika megőrizte hagyományos vezető pozícióját. E két szektor együttes aránya mintegy 90%, mind az új munkahelyek, mind a beruházási volumen tekintetében. A meghatározó ágazatok közé tartozik továbbá az ICT-szektor, ahol több száz munkahely jöhet létre magasan képzett munkavállalók számára. Ezen túl a műanyag-, a csomagoló-, a fém- és a vegyipart érintették nagyszabású beruházások.
– tette hozzá a szervezet vezérigazgatója. Ennek megfelelően összesen a projektek közel 87%-a kötődött Budapesten kívüli lokációkhoz. Pest vármegye vonzotta a legnagyobb számú fejlesztést (15), amelyet Budapest (10), Hajdú-Bihar (8), Győr-Moson-Sopron (7) és Borsod-Abaúj-Zemplén (6) vármegye követ.
2023-ban mintegy 10 K+F projekt kapott támogatást, amelyek 810 új, magas hozzáadott értékű munkahelyet hoznak létre, míg 7 képzési program közel 2.500 munkavállaló készségeinek fejlesztését teszi lehetővé.
– összegzett Joó István.
Kapcsolódó cikkek
Iparági cikkek
Az AIM Congress vezető befektetési platform Abu Dhabiban ismét összehozta a befektető világ befolyásos szereplőit a világ minden tájáról, ahol a HIPA megkapta a Közép- és Kelet-Európa & Törökország kategóriában a legjobb ügynökségnek járó AIM Investment Awardot.
2024. 05. 27.
HIPA #HIPAAz amerikai cégek a negyedik legnagyobb befektetői közösséget alkotják hazánkban, a gazdasági kapcsolatok pedig kiállják az idő próbáját. Magyarország mindent megtesz azért, hogy az amerikai vállalatok a jövőben is ide hozzák közvetlen tőkebefektetéseiket, hangs...
2024. 05. 13.
HIPA #HIPAA kereskedelmi ingatlanok, gazdaságfejlesztés, létesítménytervezés, lokációelemzés és közvetlen tőkebefektetések vezető kiadványa, a Site Selection Magazine minden évben közzéteszi Global Best To Invest rangsorait, hogy pillanatképet adjon a legjobb beruházási h...
2024. 05. 13.
HIPA #HIPA